عکاسی معماری


عکاسی معماری از شاخه های عکاسی صنعتی و تبلیغاتی است و همچنین خود می‌تواند یک ژانر مستقل عکاسی باشد. عکاسی معماری را می توان از جذاب ترین و در عین حال از پیچیده ترین موضوع های عکاسی دانست اولین نکته مهم در عکاسی معماری انتخاب کادر و زاویه دید مناسب است؛ برای این منظور عکاس باید نگاه خود را تقویت کند پس از انتخاب کادر, مهمترین موضوع نوع نورپردازی در عکاسی معماری است که نتیجه نهایی وابسته به این موضوع است با نورپردازی مناسب می‌توانیم فضاهایی که زیادی تیره شده اند را تا حدی روشن نماییم.


یکی دیگر از شیوه‌های معمول در عکاسی معماری به کارگیری روش اچ دی آر است اما روش صحیح عکاسی بستگی به فضا و نوع مکان دارد گاهی ممکن عکاس مجبور شود تمامی روش ها را با هم تلفیق نماید و گاهی اوقات عکاس مجبور است فریم های مختلفی با نورهای متفاوت بگیرد و در نهایت از تلفیق آنها به عکس مورد نظر برسد.


در دوران عکاسی آنالوگ عکاسان معماری از دوربین های قطعه بزرگ استفاده می کردند مهمترین دلیل استفاده از دوربین قطع بزرگ کنترل کردن تیلت و شیفت و تصحیح زاویه ها بود و همچنین به دست آوردن تصویری واید؛ ولی امروزه در دنیای دیجیتال با آمدن لنز های تیلت و شیفت می‌توان با دوربین های فول فریم به نتیجه دلخواه رسید و همچنین پیشرفت تکنولوژی باعث شده که ما در حال حاضر لنزهای واید باکیفیتی با کمترین تخریب تصویری داشته باشیم.


همانطور که گفته شد نورپردازی از مهمترین عوامل در عکاسی معماری است که معمولا عکاسان صنعتی و تبلیغاتی از تبحر بیشتری در این زمینه برخوردارند. باید در نورپردازی به شیوه ای دست یابیم که نور ما بر نورهای موجود در بنا تاثیری نداشته باشد و در عین حال به زیبایی عکس کمک کند و همچنین فضاهایی که در تاریکی از بین رفته است را باز گرداند با نورپردازی می توان تعادلی بین نور بیرون و داخل بنای معماری ایجاد کرد چرا که معمولا نور بیرون بسیار شدید تر از نور داخل است.
پیشنهاد ما این است برای تبحر در عکاسی معماری و همچنین عکاسی صنعتی و تبلیغاتی باید تمرین های بسیار در این زمینه داشت.

 

چنانچه شما از صاحبین کسب و کار و یا کارآفرین هستید, برای بهبود و ارتقاء حرفه خود با ما تماس بگیرید. ما شما را یاری می کنیم تا با عکس خوب, بهتر دیده شوید.

09129458084